PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دوچرخه ای محبوب برای بچه های کراس کنترلی.....TREK X Caliber 8 29 2015

مهدی 77
2014/12/19, 01:21
به نام حضرت دوست که دارو ندارمان از اوست......

سلام......امیدورام حالتون خوب باشه.......

بالاخره یه آخر هفته ی دیگه فرا رسید......البته در حال اتمام هست.........

یه چند وقتی بود به دلایلی مثل 1. کمبود حجم اینترنت 2. و سنگین بودن دروس ما فرصت نمیکردیم که ریویو بزاریم......
ولی الآن اومدیم که جبران کنیم.......

____________________________--
باور کنید بار سوم هست که دارم این ریویو رو تایپ میکنم.....پدرم در اومد......حساب کردم به خدا 4.5 ساعته به خاطر این پای کامپیوترم......
انشالله که ایندفعه دیگه مشکلی پیش نمیاد......

خب دوچرخه ی مورد بحث و بررسی امروز ما میشه گفت یه دوچرخه ی نیمه حرفه ای برای کراس کنترلیه......
دوچرخه ای با دوشاخ راک شاکس........سایز چرخهای 29......و سیستم دنده 20 سرعته ی فول اسرم.......
حالا اگه چنین دوچرخه ای TREK هم باشه که دیگه همه چی تموم میشه.....

TREK X Caliber 8 29 2015:

[Only registered and activated users can see links]

این رنگ مشکی آبیش هست........که به نظرم از اون رنگ سبزش که ما میخایم راجبش صحبت کنیم خیلی زیباتر و سنگین تر هست....

ولی رنگی که ما میخاییم راجبش صحبت کنیم اینه:

این رنگ سبزش بیشتر برای افراد جوان و کسایی که دوست دارند خیلی توی چشم باشند خوبه........

این دوچرخه ی ترک تونسته از سایت بایک رادار و خودِ سایت Trek تونسته 4.5 تا ستاره از 5 ستاره رو بگیره....
پس بدونین که کم الکی نیست و با دوچرخه ی درست و درمونی سرو کار دارین......ولی حیف که این دوچرخه...............(در آخر پستم متوجه میشید)

خب دیگه بریم سر اصل مطلب......به به به.....چه فِیسی داره....

نوشته ی X Caliber که روی تنه با فونت و شکل زیبای خودش نقش بسته:

همیشه TREK توی رنگ و لعاب دوچرخه هاش معروف و زبان زد بوده و خیلی ها به خاطر همین رنگ و نقش های زیبای روی دوچرخه هاش سراغ این برند میرن.........

زاویه ی پیشانی 69.3 درجه.........پیشانی دوتیکه شکل.........و اینکه کابل رو از داخل Top Tube رد کرده اما نه چندان جالب........:

به پیشانی دوچرخه در عکس بالا توجه کنید........منظور من رو از این که گفتم "پیشانی دو تیکه" متوجه میشید......
که همین دوتیکه بودن پیشونی توی مقاومت و استحکام تنه خیلی موثره.....
چون ضربه و نیرویی که به جلوی دوچرخه وارد میشه رو بین اون 2تا میله ای که بهش وصل شدن (Top Tube و Down Tube) تقسیم میکنه و در نتیجه تنه از ناحیه ی پیشانی به این راحتی ها نمیشکنه........مگر اینکه جوشکاری هاش زپرتی باشند که از ترک بعبده.....

خب........باز دوباره به عکس بالا نگاه کنید.......ولی ایندفعه به کرپی و واشر های زیرش.....
اون واشر هایی که زیر و روی کرپی گذاشتن امکان این رو میده که هر کس با توجه به سایز بدن خودش کرپی رو بالا یا پایین تر ببره....و متناسب با بدن خودش تنظیمش کنه.......

دوشاخ Rock Shox XC 32 ،100mm
که نرمی و انعطاف پذیری خیلی خوبی هم در ضربات سنگین و هم در ضربات و دست انداز های کوچیک داره.....

و دارای قفل هیدرولیکی،ریباند و پریلود هست........که باتوجه به قیمت این دوچرخه دوشاخ خیلی خوب و معقولیه.....

و همچنین مثل خود دوچرخه دوشاخش هم G2 Geometry داره.....

که اینجوری که من فهمیدم این G2 Geometry مربوط به راحتیِ دوچرخه سوار روی دوچرخه میشه و اینکه در سواری های طولانی راکب رو خسته نکنه....
و دوچرخه سواری هم که روی دوچرخه احساس راحتی کنه دیگه میتونه از پس هر نوع مسیری بربیاد.......و دیگه مسیر سخت و صعب الغبور براش وجود نخواهد داشت...

خب......بریم سراغ باقی چیز ها.......
از دوشاخ که بگذریم میرسیم به سیستم دنده....
سیستم دنده ی 2در10 فول Sram.......که همین فول SRAM بودنش اون رو از بقیه ی دوچرخه ها متمایز میکنه....چون ست SRAM روی هر دوچرخه ای پیدا نمیشه و اکثریت SHIMANO میندازن......

شانژمان SRAM X7 و خودروی 10 سرعته ی SRAM PG 1020 با دوندونه های 11/36.....

عجب خودروی نازی داره....

اینجور که گفته اگه زنجیر رو روی طبق 1 و خودروی 1 بندازی از سخت ترین سربالایی ها مثل آب خوردن بالا میره....مخصوصا که 29 هم هست.....
فرق نداره که خاکی،سنگلاخی،گِلی و یا ریشه ی درخت باشه......البته نقش تایر های Bontrager هم اینجا بی تاثیر نیست....

شیفتر ها Sram X5 هست ولی توی عکسها معلوم نیست....

طبق قامه ی SRAM S800 با دندونه های 22/36 و طبق عوض کن SRAM X7......
البته توی سایت ترک، طبق عوض کن رو X5 ذکر کرده نمیدونم چرا اینجا X7 انداختن.......

SRAM X7 و X5 در حد DEOR توی شیمانو میشه....ولی خب کلاس و کارایی SRAM به نظرم بیشتر و بهتر از SHIMANO هست....

راستی زنجیر هم KMC X10 انداختن که از زنجیر های رده بالا و خوب KMC به حساب میاد.....

خب بعد از دنده میرسیم به ترمز......
اکثر کارخونه های دوچرخه سازی برای دوچرخه هاشون دنبال ترمز های شیمان هستن......چرا؟؟؟

چون 2 تا ملاک لازم برای اینکه ترمز خوبی باشه رو داره:
1.شیمانو هست و ترمز شیمانو یعنی ترمزی خوب،ایده آل و بی درد سر....
2. روغن معنی مینرال میخوره که باز هم بی درد سر ترش میکنه....

ترمز ی که روی این دوچرخه انداختن شیمانو M395 هست.....
که ارزون ترین و بهترین ترمز توی حوزه ی قیمتی خودشه.......و با اینکه ترمز ارزون قیمتی هست اما قدرت قابل قبولی داره...
بطوریکه جاینت الآن حتی روی دوچرخه های بالای 2000 دلاریش هم این ترمز رو میندازه....حتی 2 کمک هاش....

من خودم این ترمز رو امتحان کردم و به نظرم ترمزی خیلی عالی بود.....حتی توی شیب و سرازیری خیلی شدید هم عملکردش تغییری نمیکنه و دوچرخرو به خوبی جمع میکنه......جالبش اینه که قیمت این ترمز توی ایران 200 هزار تومنه.....
ترمز ی که با این که Servo Wave نداره اما مودولیشن اش فوق العاده است....
و قدرت ترمز قشنگ زیر انگشتها قابل لمسه......

اینها ملاکهایی هستن که یه ترمز خوب باید داشته باشه و چون شیمانو M395 این ملاک هارو داره......ترک لازم ندیده که ترمز رده بالاتر و گرئنتری روش بندازه.......

کتی ترمز M395:

کالیپر ترمز شیمانو M395:

جای تعجب داره که دوچرخه ی 2015 و اونم Trek جای کالیپر عقبش Is هست....باید Post میبود.....بایدِ باید.........

ست کرپی ، فرمون ، زین ، لوله زین هم طبق معمول Bontrager هستن....

و یه چیز دیگه که دوچرخه ای در این کلاس نیاز داره یه فرمون کم قوس و دراز هست......

توپی ها هم Formula انداختن ولی عکسی ازشون نیست.......

طوقه و لاستیک ها هم Bontrager هستن.....

طوقه های Bontrager Mustang Elite Tubeless Ready 28-hole :
که متناسب با تیوبلس،پولک دار و ساخت تایوان هست....

و همون لاستیک هایی که هیچ جا کم نمیاره.......یعنی Bontrager XR1, 29x2.20"......

محل اتصال دوشاخ عقب هم به Seat Tube متناسب با سایز چرخهای 29 و البته زیبا و شکیل هست.....

و روی اون و در کنار گوشواره و محل نصب کالیپر جاهایی مخصوص نصب ترک بند تعبیه شده......همون دوتا سوارخ رو میگم....

خب..................حالا فکر میکنین این دوچرخه ساخت کجاست؟؟؟؟ آمریکا؟؟؟؟؟...........تایوان؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

زهی خیال باطل......

و وقتی دوچرخه ای چینی باشه معلومه که دیگه کیفیت و مطلوبی گذشته رو نداره......
حتما با خودتون میگین ترک که دیگه اینجوری نیست.....تحت لیسانسه....با تایوانش هیچ فرقی نمیفوکوله......ولی........
ولی براتون یه سند از توی همین دوچرخه میارم..........ایناها:

جوشکار چینی محترم به جای اینکه محل مورد نظر رو جوش بده اومده دورش ر جوش داده.......
مسئول بازبینی هم احتمالا یا خواب بوده و یا یه جوری زیر میزی ردش کرده دیگه........

خب بگذریم..........وزن این دوچرخه در سایز 17.5 13 کیلو و 700 گرمه......که برای یه دوچرخه ی 29 معمولیه...
قیمتش هم 750 یورو است.........یعنی اگه یه ادم خیّری وارد ایران بکنه این دوچرخرو حدود 3 میلیون در میاد........که با اینکه چینی هست ولی ارزش داره........ما اون برچسبشو میکَنیم....

تمام سعیمو کردم که بدون نقص و کامل باشه.....
امیدورام خوشتون اومده باشه.........
آخر هفته و پیشاپیش شب یلدای خوبی داشته باشید.....

من برم که از خستگی مُردم پای این سیستم.....

منابع و مآخذ:

Trek X-Caliber 8 review - BikeRadar ([Only registered and activated users can see links])

X-Caliber 8 - Trek Bicycle ([Only registered and activated users can see links])

farhad25
2014/12/19, 13:47
این سطح جوشکاری از شرکتی در حد و اندازه trekقابل پذیرش نیست!!!

مهدی 77
2014/12/19, 15:03
این سطح جوشکاری از شرکتی در حد و اندازه trekقابل پذیرش نیست!!!

وقتی شرکتی چینی بشه دیگه این چیز ها معنی نداره.....
خودم اصلا فکرشو نمیکردم که ترک هم یه روز توی چین تولید بشه.....تایوان بود که....چیشد یهو جمع کرد رفت تو چین؟؟؟؟

behnam_b
2014/12/19, 15:04
برای منم جای سوال شد...این الان تحت لیسانسه یا فیکه؟ اگه تحت لیسانس باشه که واقعا افتضاست

مهدی 77
2014/12/20, 07:25
برای منم جای سوال شد...این الان تحت لیسانسه یا فیکه؟ اگه تحت لیسانس باشه که واقعا افتضاست

شک نکن که تحت لیسانسه.....الآن توی لینکی که آخر پست 1# هست برو.......(لینک TREK)
دقیقا همین دوچرخرو اونجا میبینی.....مو نمیزنه با این....
فکر کنم ترک هم به خاطر گرونی و اینجور چیزا، بساطشو جمع کرده رفته چین.....
بحث جوشکاری هم میتونه اتفاقی باشه(البته نباید باشه ها).......ولی خب اینهمه از دوچرخه های TREK از نظر جوشکاری خوب و عالین حالا شما این یکی رو نادیده بگیر......
من این رو گذاشتم که بگم در برند های بزرگ و گنده ای مثل TREK هم امکان اشتباه هست........

mSafdel
2014/12/20, 15:02
آقا مهدی ممنون از زحمات شما

و وقتی دوچرخه ای چینی باشه معلومه که دیگه کیفیت و مطلوبی گذشته رو نداره......
حتما با خودتون میگین ترک که دیگه اینجوری نیست.....تحت لیسانسه....با تایوانش هیچ فرقی نمیفوکوله......ولی........
ولی براتون یه سند از توی همین دوچرخه میارم..........ایناها:

جوشکار چینی محترم به جای اینکه محل مورد نظر رو جوش بده اومده دورش ر جوش داده.......
مسئول بازبینی هم احتمالا یا خواب بوده و یا یه جوری زیر میزی ردش کرده دیگه........

آقا مهدی وقتی قراره دوچرخه ای مورد بررسی قرار بگیره یا باید خودت اونو تست کنی یا به مقالات بررسی موجود مراجعه کنی. اولی که از دست ما برنمیاد تو ایران. تو روش دوم هم باید به اصل متن وفادار باشی و متن های توضیحی که اضافه می کنی باعث خدشه دار کردن اصل مقالات نشه.
در این مورد دوستان رو به خوندن قسمت مربوط به فریم در مقاله اصلی که بررسی این دوچرخه در سایت BikeRadar است دعوت می کنم!

antimovan
2014/12/20, 15:18
در متن اصلی هیچ ایرادی به جوشکاری نگرفته...

Vahid_FRD
2014/12/20, 15:25
برندتون بنجله بابا این چه وضع جوشکاریه آخه
تو کارگاه کارگر ها اینطوری جوش بدن من اخراجشون می کنم اینو دیگه فک کنم خود خود چین بدون نظارت ساخته

antimovan
2014/12/20, 15:43
اره دیگه....

مهدی 77
2014/12/20, 19:12
در متن اصلی هیچ ایرادی به جوشکاری نگرفته...

درسته......ایرادی نگرفته......البته منظورم ایرادی هست که مربوط به کارایی دوچرخه باشه.....ما هم ایرادِ اون مدلی نگرفتیم......فقط گفتیم در ترک ساخت چین این مورد پیش اومده........که خب درسته خیلی چیز خاصی نیست ولی خب از یه شرکتی مثل ترک یکم بعیده.........
والا الآن اورلرد خودم به نظرم خیلی جوشکاریش از این بهتره.....میخواین عکس هم میزارم براتون.......

و اصل هدف من از معرفی این دوچرخه این بود که برندای بزرگ و کنده هم میتونن گهگاهی دچار اشتباه بشن........

mmmaaahhh
2014/12/20, 21:47
ممنون آقا مهدی...مثل همیشه کامل و خوب بودترک هم دیده همه چی , چینه ....خدا هم ...زده تو خط دیگه....

Mr.Nariman
2014/12/22, 22:10
من به همینشم راضیم!

مهدی 77
2014/12/23, 00:20
من به همینشم راضیم!

کیه که راضی نباشه........به خدا اگه بیاد و ایران و 4 میلیون هم بشه اگه پولم تا اون موقع جور بشه 100% میخرمش.......
ترک حتی چینیش از هزار تا دوچرخه ی تایوانی متفرقه بهتره......