PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تکنیک های کوهنوردی و سنگنوردی الپی

pedram7496
2014/10/15, 14:48
یکی از بحث هایی که جا داره در موردش بحث بشه تکنیک های کوهنوردی الپی هستش که اهمیت زیادی مخصوصا در فصل سرما داره قطعا هر کوهنورد زبده ای باید بر همچین مسائلی تسلط کامل داشته باشه
1: انتخاب درست لوازم مورد احتیاج برای این نوع صعود ها
2: امداد و نجات
3: بیواک در ارتفاع
4: تکنیک های فرود و صعود از طناب با سرعت بیشتر

مهدی 77
2014/10/15, 21:05
خب حالا که جاداره بحث بشه بحث کنید دیگه....:dadad4:

ما در این زمینه بی اطلاعیم ولی علاقه مند....:smilies-azardl (13)

pedram7496
2014/10/18, 11:40
مجله آتساید بوزمن
یاد گرفتن اینکه چگونه در شرایط خطرناک بتوانیم تصمیم های درست و ایمن بگیریم کلید تبدیل شدن به کوهنورد خوب و زتده ماندن برای لذت بردن از ماجرای بعدی است.با اموزش قدم به قدم درباره ی تصمیم گیری و درست کردن لیست کنترل و مطرح کردن سوال از جانب خود و تهیه ی سناریو های مختلف صعود این کتاب باعث تسریع در فرایند یادگیری و قضاوت درست میشود که شاید برای انها باید روزهای زیادی را در شرایط خوب و بد در کوهستان صرف کرد این کتاب راهنمای متوسط باید در کتابخانه هر کوهنوردی وجود داشته باشد.

[Only registered and activated users can see links]
کتاب تکنیک های کوه نوردی آلپی برای صعود به ارتفاعات بلند که توسط مارک هوستون و کتی کاسلی نوشته و ترجمه رحیم دانایی است.
این کتاب با کمک بیش از 150 عکس یه شما می آموزد که چگونه بتوانید سریع و موثر تر روی سنگ ها، برف ،یخ ، یخچال ها حرکت کنید.از آن مهم تر و والاتر ، مارک هوستون و کتی کاسلی شما را راهنمایی می کنند تا یاد بگیرید که چگونه در محیط های پیچیده تصمیمات درست و به جا بگیرید . پاره ای از مواردی که این دو نفر در کتاب خود به آنها پرداخته ایند عبارتند از :

فرایند گام به گام فکر کردن موقعتی وتصمیم گیری
درک وفهم محیط کوهستان و ظرفیت های خطر آن
انتخاب مناسب ترین وسایل و ابزارها برای استفاده در محیط کوه
شناسایی مسیر و باقی ماندن روی آن
مهارت های حرکت و سیستم های حفاظتی برای سنگ نوردی
آلپی، پیمایش بر روی برف ویخ کوهستان
حرکت بری روی یخچال ها و امداد شکاف های یخچال

چه چیزهایی در این کتاب موجود است؟
این کتاب به سطوح ارضی کوهستان - شامل صخره، برف، یخ و یخچال - در ارتفاعات متوسط 5000 متر و پایینتر می پردازد، به عنوان مثال کوه های قاره آمریکا، راکی کانادا، آلپ اروپا، و همچنین ایران. ابزارها، مهارت ها و تکنیکهایی که در آن مطرح شده اند، عمدتا برای کار در این گونه زمین ها و مناطق انتخاب شده اند.فصل اول: کوهنورد شدن (تصمیم گیری - توجه به خظر - یادگرفتن)فصل دوم: محیط کوه (خطرهای کوهستان - هوای کوهستان - حفظ محیط کوهستان - تاثیر اجتماعی)فصل سوم: آماده ساز و تجهیزات (تمرین های بدنی - آمادگی روانی و برنامه ریزی - تجهیزات)فصل چهارم: مسیریابی و ناوبریفصل پنجم: سنگنوردی آلپی (مهارت های حرکت و سیستم های حفاظتی - پایین آمدن - کسب اطلاعات )فصل ششم: برف و یخ (فهم و درک برف و یخ - مهارت های حرکت روی برف -سیستم های حفاظتی روی برف - مهارت های حرکت روی یخ - سیستم های حفاظتی روی یخ - صعودهای میکس و ترکیبی)
فصل هفتم یخچال ها (تشکیل یخچال ها - مسیریابی - برآورد خطر - سیستم های حفاظتی برای حرکت روی یخچال ها - امداد شکافهای یخچال)
این کتاب جهت کوهنوردان متوسط دارای تجربه کوهنوردی است. فرض بر این است که خواننده دارای مقداری اطلاعات قبلی، عمدتا در زمینه مهارتهای سنگنوردی و تکنیک های آن است. یادآوری اینکه هیچ چیز نمی تواند جایگزین آموزش رسمی، تمرین های کوهنوردی و تجربه زیاد نمی شود. و کوهنوردان این کتاب به عنوان راهنمای عمومی برای اطلاعات بیشتر استفاده نمایید.

pedram7496
2014/10/19, 12:03
کاشکی یه تاپیک بود مخصوص حوادث و خطر هایی که دوستان تو کوه باهاش مواجه شدن خیلی جذاب و عبرت امیز بود

کاشکی یه تاپیک بود مخصوص حوادث و خطر هایی که دوستان تو کوه باهاش مواجه شدن خیلی جذاب و عبرت امیز بود

- - - - - - - - - -

mSafdel
2014/10/19, 12:18
دوست عزیز اول اینکه استفاده از فونتها و رنگ های غیر معمول در سایت مجاز نیست به جز در موارد خاص مثل مقالات. لطفا رعایت کنید.
اگه منظور شما حوادث دوچرخه سواری کوهستان هست که قبلا همچین تاپیکی ایجاد شده و با جستجو می تونید پیداش کنید، اگه منظور شما حوادث کوهنوردی و سنگنوردی هست باید توی سایتهای تخصصی این رشته ها دنبالش بگردید چون سایت بایک20 سایت دوچرخه سواریه

mohamad road
2014/10/19, 12:32
دوست عزیز اول اینکه استفاده از فونتها و رنگ های غیر معمول در سایت مجاز نیست به جز در موارد خاص مثل مقالات. لطفا رعایت کنید.
اگه منظور شما حوادث دوچرخه سواری کوهستان هست که قبلا همچین تاپیکی ایجاد شده و با جستجو می تونید پیداش کنید، اگه منظور شما حوادث کوهنوردی و سنگنوردی هست باید توی سایتهای تخصصی این رشته ها دنبالش بگردید چون سایت بایک20 سایت دوچرخه سواریه

آقا محمد ممکنه تو برنامه های که بچه ها اجرا میکنن و میرن به کوه، مشکلی پیش بیاد و مجبور بشن تو کوه بمونن!!! به نظرم تاپیک جالبیه ولی چون افراد زیادی بی اطلاع هستن ( از جمله خود من) همکاری خیلی ضعیفه!!!

ولی در کل میتونه تاپیک مفیدی باشه!!!

به هر حال هرکی میره برنامه تو کوه و کمر درگیره دیگه!!! اگه اونجوری حساب کنیم اینجا سایت عکاسی هم نیست که بالای 30 تا تاپیک عکاسی داره!!! ممنون از زحماتتون

mSafdel
2014/10/19, 13:12
آقا محمد ممکنه تو برنامه های که بچه ها اجرا میکنن و میرن به کوه، مشکلی پیش بیاد و مجبور بشن تو کوه بمونن!!! به نظرم تاپیک جالبیه ولی چون افراد زیادی بی اطلاع هستن ( از جمله خود من) همکاری خیلی ضعیفه!!!
ولی در کل میتونه تاپیک مفیدی باشه!!!
به هر حال هرکی میره برنامه تو کوه و کمر درگیره دیگه!!! اگه اونجوری حساب کنیم اینجا سایت عکاسی هم نیست که بالای 30 تا تاپیک عکاسی داره!!! ممنون از زحماتتون
عرض کردم که در مورد برنامه هایی که مربوط به دوچرخه سواریه تاپیک داریم و بچه ها میتونن تبادل اطلاعات و تجربه کنن.
در مورد تاپیک های تخصصی ورزشهای دیگه غیر از دوچرخه سواری بهتره که تو سایتها و انجمنهای خودشون انجام بشه
اینجا سایت عکاسی نیست و اصلا هم شاخ و برگهای سایتهای عکاسی توی سایت هم نداریم! اگه بخش عکاسی داریم به خاطر اینه که عکاسی با ورزش و ثبت خاطرات رابطه مستقیم داره. مثل مشاوره پزشکی و تغذیه.

mohamad road
2014/10/19, 14:12
عرض کردم که در مورد برنامه هایی که مربوط به دوچرخه سواریه تاپیک داریم و بچه ها میتونن تبادل اطلاعات و تجربه کنن.
در مورد تاپیک های تخصصی ورزشهای دیگه غیر از دوچرخه سواری بهتره که تو سایتها و انجمنهای خودشون انجام بشه
اینجا سایت عکاسی نیست و اصلا هم شاخ و برگهای سایتهای عکاسی توی سایت هم نداریم! اگه بخش عکاسی داریم به خاطر اینه که عکاسی با ورزش و ثبت خاطرات رابطه مستقیم داره. مثل مشاوره پزشکی و تغذیه.

والا ما خیلی وقته اینجاییم ولی تاپیکی ندیدیم که یکی از بچه ها تو برف و بوران گیر کرده باشه، که حرکت فنی انجام بده و جونشو نجات بده!!!

با تفسیر شما پس باید منتظر بمونیم یکی از بچه ها تو هچل بیفته و جون سالم به در ببره و بیاد تاپیک بزنه و ما درس عبرت بگیریم؟؟؟ پیشگیری بهتر از درمان نیست عایا؟

mSafdel
2014/10/19, 15:18
والا ما خیلی وقته اینجاییم ولی تاپیکی ندیدیم که یکی از بچه ها تو برف و بوران گیر کرده باشه، که حرکت فنی انجام بده و جونشو نجات بده!!!

با تفسیر شما پس باید منتظر بمونیم یکی از بچه ها تو هچل بیفته و جون سالم به در ببره و بیاد تاپیک بزنه و ما درس عبرت بگیریم؟؟؟ پیشگیری بهتر از درمان نیست عایا؟
قرار نیست سایت ما همه چیزو ساپورت کنه، کسی که قراره تو همچین وضعیتی بره میتونه سایتهای کوهنوردی، طبیعت گردی و .... مطالعه کنه
قبل از سفر به لار همه جور اطلاعاتی در مورد شرایط مختلف منطقه از هوا گرفته تا نحوه مقابله با خرس رو تو سایتهای طبیعت گردی گشتم و پیدا کردم و مطالعه کردم!

mohamad road
2014/10/19, 15:52
قرار نیست سایت ما همه چیزو ساپورت کنه، کسی که قراره تو همچین وضعیتی بره میتونه سایتهای کوهنوردی، طبیعت گردی و .... مطالعه کنه
قبل از سفر به لار همه جور اطلاعاتی در مورد شرایط مختلف منطقه از هوا گرفته تا نحوه مقابله با خرس رو تو سایتهای طبیعت گردی گشتم و پیدا کردم و مطالعه کردم!

هر چی مدیر سایت بگه!!!
ولی نظر منو بخواین تو اونجور هچل ها اطلاعات مفید برای زنده موندن و زنده رسوندن بقیه به جای امن بیشتر به درد میخوره تا گرفتن عکس با کیفیت خوب!!!

یاد فیلم ایگل افتادم!!! فرمانده رومی یه صدای خش خش شنید همه سربازا رو بیدار کرد و آماده باش اعلام کرد نصف شبی!!! دوستش بهش گفت اگه حیوانی بوده باشه سربازا عصبانی میشن!!! گفت عصبانی بشن بهتر از اینه که بمیرن!!!

ali tech
2014/10/19, 16:42
من هم با محمد رود موافقم
اگر شما این اطلاعاتو خوندین و بدردتون خورد پس به درد دوچرخه سواری هم میخوره پس چرا تو سایت نباشه؟؟؟
یعنی اینجور اطلاعات ارزش ندارن که مثل تاپیک عکاسی یه تاپیکی داشته باشن یعنی عکاسی باارزش تره؟
بلاخره ادم با چرخ که میره تو کوه!!

mSafdel
2014/10/19, 17:05
من هم با محمد رود موافقم
اگر شما این اطلاعاتو خوندین و بدردتون خورد پس به درد دوچرخه سواری هم میخوره پس چرا تو سایت نباشه؟؟؟
یعنی اینجور اطلاعات ارزش ندارن که مثل تاپیک عکاسی یه تاپیکی داشته باشن یعنی عکاسی باارزش تره؟
بلاخره ادم با چرخ که میره تو کوه!!
الان که خوب فکر می کنم میبینم که حق با شماست اطلاعات مفید باید تو سایت باشه پس اطلاعات مسیریابی هم بیاریم، اطلاعات مربوط به انواع سنگها و نوع مقاومت اونهارو هم بیاریم، اطلاعات مربوط به انواع خاک، اطلاعات مربوط به انواع ورزشها، انواع سرطانها، انواع درختها، انواع گیاهان دارویی، انواع حیوانات خوراکی در هر منطقه، انواع چاقوها و موقعیت استفاده از اونها، انواع آبها و کیفیت اونها و میلیونها چیز دیگه که ممکنه به درد بخوره بیاریم!!!
حرف من این نیست که این اطلاعات به درد ما نمیخوره، من میگم حوزه فعالیت ما مشخصه و تو اون حوزه فعالیت می کنیم.

Vahid_FRD
2014/10/19, 18:08
به دوستی بود از بچه های سمنان داشت به مرور این مطالب توی سایت می زاشت
اتفاقا توی تاپ تن های شهریور هم یکی از مطالبش انتخاب شد

mohamad road
2014/10/19, 18:18
الان که خوب فکر می کنم میبینم که حق با شماست اطلاعات مفید باید تو سایت باشه پس اطلاعات مسیریابی هم بیاریم، اطلاعات مربوط به انواع سنگها و نوع مقاومت اونهارو هم بیاریم، اطلاعات مربوط به انواع خاک، اطلاعات مربوط به انواع ورزشها، انواع سرطانها، انواع درختها، انواع گیاهان دارویی، انواع حیوانات خوراکی در هر منطقه، انواع چاقوها و موقعیت استفاده از اونها، انواع آبها و کیفیت اونها و میلیونها چیز دیگه که ممکنه به درد بخوره بیاریم!!!
حرف من این نیست که این اطلاعات به درد ما نمیخوره، من میگم حوزه فعالیت ما مشخصه و تو اون حوزه فعالیت می کنیم.

خوب گیر کردن تو کوه و کمر هم جز حوزه فعالیتیه ماست دیگه!!! همین 4 روز پیش دو تا از دوستان تو فومن طوفان غافلگیرشون کرده بود!!! شما با گروه فرار میرین بالای 20 نفرین شاید لازمتون نشه!! ولی خیلی ها تنهایی میرن!!! شاید اولین اشتباهشون آخرین اشتباهشون باشه!!!

اگه میخواین دوچرخه سواری بمیره، باشه مشکلی نیست تاپیک رو ادامه ندیم!!!

( عجب موقعیتی قرارتون دادم هااا :34:)

mSafdel
2014/10/20, 08:55
هر چی مدیر سایت بگه!!!
اختیار داری محمدجان شما سَروَری

خوب گیر کردن تو کوه و کمر هم جز حوزه فعالیتیه ماست دیگه!!! همین 4 روز پیش دو تا از دوستان تو فومن طوفان غافلگیرشون کرده بود!!! شما با گروه فرار میرین بالای 20 نفرین شاید لازمتون نشه!! ولی خیلی ها تنهایی میرن!!! شاید اولین اشتباهشون آخرین اشتباهشون باشه!!!
اگه میخواین دوچرخه سواری بمیره، باشه مشکلی نیست تاپیک رو ادامه ندیم!!!
( عجب موقعیتی قرارتون دادم هااا :34:)
ما مرگ هیچکسی رو نمی خوایم محمد جان
شما هر اطلاعاتی که می خواید در مورد کمپ و برف و بوران و کویر، گیاهان دارویی و .... با رویکرد دوچرخه سواری میتونید تو سایت بذارید.

برای جلوگیری از بیراهه رفتن تاپیک پستهای غیر مرتبط با عنوان تاپیک بزودی حذف خواهند شد.