PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پارچه گورتکس

Vahid_FRD
2012/06/03, 21:58
شاید تا به حال نام گُرتکس را شنیده و با عملکرد آن آشنا باشید. برای آشنایی بیشتر با این محصول، مطالبی را از سایت اصلی تولید کننده آن ترجمه کردهام که گفتم شاید بد نباشد به اشتراک بگذارم. امیدوارم مطلب حاضر برای دوستان خوبم مفید باشد. از صاحبنظران و پیشکسوتان خواهشمندم ما را از نظرات و پیشنهادات ارزشمند خود محروم نسازند.

معرفی پارچه گُرتکس (®GORE-TEX)

پارچه گرتکس چیست؟
شرکت Gore اولین پارچه ضدآب و قابل تنفس واقعی را در سال ۱۹۷۸ اختراع کرد. و تا به امروز در راستای تامین نیازهای علاقمندان در فعالیتهای متفاوت، با استفاده از تکنولوژی و روشهای جدید به اختراعات خود ادامه داده است. پارچههای گرتکس توسط قرار دادن غشای گرتکس بصورت لایهلایه و روی هم با منسوجاتی با کارایی بالا تولید شده، سپس با یک روش ابتکاری به طور بادوامی آببندی میگردند.

[Only registered and activated users can see links]
غشا (Membrane)
غشای گرتکس قلب هر محصول گرتکس بوده که شامل بیش از ۹ بیلیون روزنه میکروسکوپی در هر اینچ مکعب است. این روزنهها ۲۰۰۰۰ بار کوچکتر از یک قطره ریز آب، و در عین حال ۷۰۰ بار بزرگتر از یک مولکول بخار آب هستند. این امر موجب میشود، غشای گرتکس بطور بادوامی ضدآب بوده، در حالی که به عرق اجازه میدهد خارج شود. یک ماده ضدنفت (Oleophobic) در غشا به کار رفته که مانع از نفوذ چربی بدن یا موادی مثل حشرهکشها میگردد، چرا که در غیراینصورت کیفیت آن را تحت تاثیر قرار داده و خاصیت خود را از دست میدهد.

روکش (Laminates)
برای ساخت روکش گرتکس، غشای گرتکس به پارچههایی با کیفیت و قابلیت تنفس بسیار بالا چسبانده میشود. پارچههای گرتکس ضدآب، ضدباد و قابل تنفس هستند. با این حال، پارچههای بیرونی و ساختارهای متفاوتی وجود دارند، به طوری که شما میتوانید انتخاب کنید چه چیزی برای شما اهمیت بیشتری دارد: وزن، بافت، مقاومت در برابر سایش و غیره.

آببندی درزها (Seam Sealing)
در تولید پوشاک، وجود جای دوخت و درزها اجتناب ناپذیرند. متاسفانه آنها تاثیر بدی بر مقاومت پارچه در برابر آب و مایعات دارند: درزها و سوراخهای دوخت هر چند کوچک، همچنان باعث نفوذ آب شده، لذا باید کاملاً مهر و موم گردند.
برای بادوام بودن خاصیت ضدآبی و مقاومت در برابر مایعات، این محصولات دارای نوار گُرسیم (®GORE-SEAM) میباشند. این نوار منحصر به فرد، بوسیله تجهیزات و دانش Gore تولید میشود، بطوری که تمام روزنهها و سوراخهای ریز دوخت و کوکها را مهر و موم میسازد.
در حالی که پارچههای گرتکس به طور مداوم در حال پیشرفت هستند، تکنولوژی مهر و موم و آببندی درزها نیز در حال بهینه شدن میباشد. که موجب سبکتر شدن پوشاک و افزایش کارایی و دوام آنها میگردد.
چطور عمل میکند؟
علیرغم سایر پارچههای فنی که با شستشو به سرعت خاصیت خود را از دست میدهند، پارچههای گرتکس اینطور نیستند. هر کدام برای دوام در ضدآبی، ضدبادی و قابلیت تنفس طراحی شده و کارآیی خود را در طول عمر مفید محصول حفظ میکنند.

ضد آب (Waterproof)
ساختار متخلخل بسیار ریز غشای گرتکس، چیزی است که موجب خاصیت ضدآبی بادوام این نوع پارچه میشود. هر سوراخ میکروسکوپی در حدود ۲۰۰۰۰ بار کوچکتر از یک قطره آب است. بنابراین رطوبت خارجی (از باران گرفته تا برف بر اساس محیطی که در آن قدم گذاشتید) نمیتواند به غشا نفوذ کند.

ضد باد (Windproof)
لرز؟ میتواند اثر باد سرد باشد. زمانی اتفاق میافتد که باد سرد به لباس شما نفوذ کرده و گرما را از بدن شما میرباید. برای اینکه حتی در شرایط خیلی سخت هم بدن شما راحت بوده و مورد حافظت باشد، غشای گرتکس طوری طراحی شده که بطور بادوامی ضدباد باشد. محصول شما تنفس میکند، اما باد را بیرون نگاه میدارد.

قابل تنفس (Breathable)
سوراخهای غشای گرتکس ۷۰۰ بار بزرگتر از یک مولکول بخار آب میباشند، بنابراین تعرق به راحتی میتواند تبخیر شده و بدن شما از داخل خشک میماند. زمانی که شما فعالیت زیادی دارید، قالبیت تنفس عامل مهمی در راحتی است.

ادامه مطلب در [Only registered and activated users can see links]

Ghasem
2012/06/03, 23:59
هزینه کردن برای محصولاتی که از گرتکس استفاده شده وافعا ارزش داره. برای مثال من 2 سال پیش این کفشو خریدم و تو هر فصلی که باهاش کوه پیمایی داشتم، به هیچ مشکلی از قبیل سردی یا گرمی پا برخورد نکردم. در ضمن این کفش ایرانیه و کیفیت خوبی داره. فقط تو دو سه برنامه اول یه مقدار خشکه.
لینک تولید کننده

Vahid_FRD
2012/06/04, 08:55
هزینه کردن برای محصولاتی که از گرتکس استفاده شده وافعا ارزش داره. برای مثال من 2 سال پیش این کفشو خریدم و تو هر فصلی که باهاش کوه پیمایی داشتم، به هیچ مشکلی از قبیل سردی یا گرمی پا برخورد نکردم. در ضمن این کفش ایرانیه و کیفیت خوبی داره. فقط تو دو سه برنامه اول یه مقدار خشکه.
لینک تولید کننده

شرکت لاوان فکر کنم مال برادران کشوری باشه من هم یه مدل لاوان دارم مدل کورش واقعا عالیه در برابر کفش های ساخت خارج چیزی کم نداره . الان 2سال و نیم که دارمش و هر روز هم پای من هست چه توی محل کار ( کارگاه عمرانی ) و چه تمرین و رکاب زدن و .... هر وقت هم کثیف می شه می ندارمش توی ماشین لباس شویی و بعد با واکس مخصوص خودش واکسش می زنم واقعا خوب می شه مثل روز اول

اینم آدرس سایت [Only registered and activated users can see links]